افسردگی پس از زایمان چیست ؟

افسردگی پس از زایمان چیست ؟
افسردگی پس از زایمان یک بیماری افسردگی است که از بین ۱۰۰ خانم که صاحب نوزاد شده اند بر روی ۱۰ تا ۱۵ نفر آنها تاثیر میگذارد. علائم آن مشابه به علائم افسردگی در زمان های دیگر است. که شامل کم خلق و خوی بودن و سایر علایم دیگر که به مدت حداقل دو هفته به طول بی انجامند است. بسته به شدت آن، شما ممکن است برای مراقبت از خود و نوزاد خود با مشکل مواجه شوید . ممکن است کارهای ساده و آسان برای شما سخت و دشوار به نظر آیند.
علل افسردگی پس از زایمان چیست؟
علل احتمالی زیادی برای افسردگی پس از زایمان پیشنهاد شده است. احتمالا یک دلیل برای آن وجود ندارد ، بلکه تعدادی از تنش های مختلف ممکن است که آن را ایجاد کنند.
احتمال اینکه شما دچار افسردگی پس از زایمان شوید زیاد است اگر:
تا به حال مشکلات سلامت روانی، از جمله افسردگی را داشته اید
تا به حال دچار افسردگی یا اضطراب در دوران بارداری شده اید
حمایت ازطرف خانواده یا دوستان را ندارید
اخیرا رویدادی پر تنش برای شما رخ داده شده باشد- به طور مثال مرگ یکی از نزدیکان ، پایان پیدا کردن یک رابطه، از دست دادن شغل.
ممکن است علت جسمی برای افسردگی شما وجود داشته باشد، مانند بیماری کم کاری تیروئید.که این می تواند به راحتی درمان شود.
افسردگی پس از زایمان می تواند بدون هیچ دلیل واضحی شروع شود. بدون هیچ کدام از این علل. همچنین داشتن این مشکلات به این معنا نیست که شما قطعا افسردگی پس از زایمان دارید.
علائم افسردگی پس از زایمان چیست ؟
شما ممکن است همه یا تعدادی از علائم زیر را داشته باشید:
افسردگی
زود رنج
خستگی
بی خوابی
تغییر اشتها
لذت نبردن از هیچ چیز
از دست دادن علاقه به رابطه جنسی
افکار منفی و گناه
بیمناک/اضطراب
اجتناب از افراد دیگر
نا امید
افکار خودکشی
علائم روان پریشی
چرا درمان افسردگی بعد از زایمان مهم است؟
بیشتر زنان بدون هیچ درمانی در ظرف ۳ تا ۶ ماه بهبود پیدا می کنند. یکی از ۴ مادر که افسردگی پس از زایمان دارن همچنان افسرده می ماند تا زمانی که فرزندشان یک ساله شود. با این حال، این می تواند بسیار دردناک و رنج آور باشد.افسردگی پس از زایمان می تواند تجربه مادر جدید بودن را از بین ببرد. این می تواند بر روی رابطه شما با کودک و شریک زندگیتان فشار وارد کند. شما نمی توانید از کودک خود چنان مراقبت کنید که وقتی خوب هستید می توانید. افسردگی پس از زایمان می تواند بر روی رشد و رفتار کودک تاثیر بگذارد حتی پس از پایان افسردگی. بنابراین هرچه کمتر طول بکشد، بهتر است.
چه درمانهایی در دسترس هستند؟
درمانی که شما نیاز دارید بسته به میزان ناخوشی شما دارد. باید به شما در مورد تمام منافع احتمالی و خطرات ناشی از درمان را گفت تا بتوانید بهترین انتخاب را کنید.
درمان شامل موارد زیر است:
روان درمانی
دارو
 

گرداورنده: 
هدی جمالی (کارشناس تغذیه)

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید